Literacko i fotograficznie. Wcześniej: w kąciku z książkami ...
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zakładki:
Teraz czytam:
O mnie
Ulubione blogi książkowe
Wyzwania czytelnicze:
Polecam:
(c) Copyright. Wszelkie prawa do tekstów i zdjęć zastrzeżone.

czytanie to wyzwanie?

czwartek, 25 lutego 2010

No to w kolejności... Koniec lutego mamy, najwyższy czas się określić ;)

Chęć uczestnictwa zgłosiłam nieomal natychmiast po ogłoszeniu nowych wyzwań – szczegółowe plany, realizacji doczekały się dopiero dziś. Tym razem bez szaleństw i ostrożnie. Bo realizacja szalonych czytelniczych zamierzeń dotychczas częściej kończyła się zawodem niż niebywałym zaskoczeniem samej siebie. Tym razem więc tylko plan podstawowy, a jak przypadkiem zdarzy się więcej – to tym lepiej :)

AMERYKAŃSKIE POŁUDNIE W LITERATURZE

 • Smażone zielone pomidory – Fannie Flagg
 • Serce to samotny myśliwy – Carson McCullers
 • Sekretne życie pszczół – Sue Monk Kidd

NAGRODY LITERACKIE

 • NIKE:
  2007: Traktat o łuskaniu fasoli – Wiesław Myśliwski
 • BOOKER:
  2007: Tajemnica rodu Hegartych – Anne Enright
 • ORANGE PRIZE:
  2002: Belcanto – Ann Patchett
 • PRIX GONCOURT:
  2007: Alabama song – Gilles Leroy

Wyzwaniowa całość w stosikowym wydaniu prezentuje się wyśmienicie. Stosik ma moc! Wystarczy taki sobie wkleić i od razu micha się cieszy ;):)))

Czas na wyznania.

Będą dokładnie trzy, a wszystkie za sprawą czytelniczego łańcuszka, który gościł u mnie latem zeszłego roku, zatoczył niesamowite koło i wpadł się przywitać raz jeszcze. Tym razem drzwi otworzył mu kot_kreskowy84, a ja spieszę z odpowiedziami, gdyż czekać dłużej nie może.

1. Czy czytacie przy jedzeniu? Co wtedy czytacie albo czego nie czytacie? (czasopisma, książki, typ książek)

Czytacie czytacie, a jakże :) Nic specjalnie wyselekcjonowanego, ale to co wciągnie tak mocno, że na oderwanie się nie ma szans. Więc jak wciągnie, a burczącego brzucha ignorować nijak dłużej nie można, to książka i ja schodzimy razem po schodach i lądujemy w kuchni. Książka za talerzem, książka koło talerza, książka w lewej – łyżka w prawej ręce... Tylko jedzenie w takim wykonaniu jakoś podejrzanie dużo czasu zajmuje ;))

2. Do jakiej literackiej rzeczywistości chciałabyś/chciałbyś się przenieść?

XIX wieczna Anglia z powieści Jane Austen. Wystawne przyjęcia, huczne bale, świat grzecznych ukłonów i skromnych uśmiechów, pełen konwenansów skrywanych za drzwiami wspaniałych rezydencji. Tak, to chyba najbardziej chciałabym podejrzeć z bliska. Ale nie pogardziłabym też wyprawą na zielone wzgórza Wyspy Księcia Edwarda razem z Anią Shirley lub na tajemnicze uliczki Barcelony z bohaterami Zafóna.

3. Czy jest taka książka, którą od dawna chcesz przeczytać i uważasz, że powinnaś przeczytać, ale z różnych powodów jeszcze tego nie zrobiłaś?

Klasyka, klasyka, klasyka! Nie będę się teraz przyznawać do wszystkich zaniedbań w tym zakresie, bo wstyd niemały i chwalić się nie ma czym. Ale cóż począć kiedy nowości kuszą nieustannie a biblioteczka nie przestaje się rozrastać o polecane tu i tam nowe nabytki. Nadrabianie zaległości zostanie więc pewnie na emeryturę... ;):)

Nie wskazuję kolejnych osób do odpowiedzi, ale jeśli ktoś ma ochotę, to serdecznie zapraszam! Tylko wybaczcie, nowych pytań nie ułożę, bo moja inwencja twórcza zapadła ostatnio w zimową drzemkę...;)

poniedziałek, 28 grudnia 2009

Plan, jak być może niektórzy pamiętają, był ambitny. Wykonanie bynajmniej nie rozczarowuje, tyle że z pierwotnymi założeniami to ono za wiele wspólnego nie miało ;) Czytanie rozłożyło mi się dość różnorodnie. Znalazło się trochę egzotyki, ale zaglądnęłam też do europejskich państw, z których literatura, z niewiadomych przyczyn, nie trafiała w moje ręce. Cała lista prezentuje się tak:

Niestety cztery ostatnie pozycje nie doczekały się do tej pory recenzji, i zważywszy na wspomniane już ostatnio komplikacje raczej marne szanse, by zmieniło się to w tym roku... Pozostaje mi więc tylko zobowiązać się do nadrobienia zaległości w 2010 !

A następnym razem już chyba nie będę planować ;)

Padmo droga! Dzięki serdeczne za organizację! Podziwiam, że to wszystko ogarniasz ;):) I dzięki wszystkim za towarzystwo i inspiracje, które powodują, że peryferyjne wyzwanie zdaje się nie mieć końca. Ja przynajmniej ciągle mam chęć na odkrywanie kolejnych niezbadanych zakątków literackich, czego i wam życzę!


Aktualizacja z 02.02.2010: czekają już tylko trzy ;)

piątek, 02 października 2009

Takie właśnie okazało się moje KOLOROWE WYZWANIE. Ale wróćmy do tego jakie miało być:

 • Jasne błękitne okna - Edyta Czepiel
 • Czerwony rower - Antonina Kozłowska
 • Połówka żółtego słońca - Chimananda Ngozie Adichie

Wynotowałam sobie jeszcze listę kolorowych lektur rezerwowych, po które od dawna chciałam sięgnąć a część z nich nawet zdobyłam do swojej biblioteczki. Ostatnie wakacje okazały się jednak nie być najszczęśliwszym czasem na czytanie i prawdę mówiąc za wyzwaniowe pozycje zabrałam się na poważnie dopiero we wrześniu. Skończyło się tak:

Dwie na trzy planowane przeczytałam. Nie jest źle, tylko szkoda trochę, że na podstawowej trójce się skończyło, liczyłam, że uda się więcej. "Jasne błękitne okna" doczytuję obecnie i nawet planowałam skończyć wczoraj i naciągnąć troszkę koniec wyzwania, ale sen mnie zmorzył i już kombinować nie będę ;) Doczytam i opiszę już na spokojnie poza wyzwaniem.

Cieszy mnie natomiast niezmiernie fakt, że wszystkie przeczytane książki okazały się wprost wyśmienite! Każda na swój sposób, każda trochę inaczej, ale wszystkim trzem udało się mnie zachwycić, w związku z czym serdecznie polecam je Waszej uwadze :)

Niniejszym zamykam moje pierwsze wyzwanie czytelnicze. Padmie dziękuję ślicznie za organizację a wszystkim uczestnikom za wymianę opinii i wrażeń oraz inspirujące recenzje!

Do przeczytania na Peryferiach :)

środa, 08 lipca 2009

A oto i plan podróży:

 • Afganistan: Khaled Hosseini "Chłopiec z latawcem"
 • Bośnia i Hercegowina: Nenad Veličković "Sahib. Impresje z depresji"
 • Brazylia: Chico Buarque "Budapeszt"
 • Chorwacja: Dubravka Ugrešić "Forsowanie powieści-rzeki"
 • Islandia: Sjón "Skugga Baldur. Opowieść islandzka"
 • Kuba: Ena Lucía Portela "Sto butelek na ścianie"
 • Pakistan: Kamila Shamsie "Kartografia"
 • Peru: Mario Vargas Llosa "Kto zabił Palomina Molero?"

W przeciwieństwie do równoległego KOLOROWEGO WYZWANIA, powyższe poszukiwania nie były skomplikowane i ograniczyły się wyciągnięcia z zakamarków półek, książek, które (dłuższy lub krótszy czas) już tam były. Wśród nabytków bibliotecznych też znalazły się takie z nieodkrytych rejonów, więc jedynym problemem do rozwiązania była decyzja co wybrać? Ostateczna lista ilościowo nie mała, ale i czas na czytanie długi, więc nie ma powodów by się ograniczać :) Jak wyzwanie, to wyzwanie! Zamierzam sprostać! ... A i mam nadzieję, że w miarę upływu czasu (i inspiracji Waszymi wpisami) pojawią się nowe opcje do poszerzenia listy :)

wtorek, 30 czerwca 2009

Hurra, moje pierwsze wyzwanie czytelnicze czas zacząć :)

Wybór bynajmniej nie był łatwy, gdyż na półkach, mimo sporej ilości ciekawych książek, tych "kolorowych" nie znalazło się wiele, znalezione zaś, zostały już przeczytane. Wielokrotne studiowanie listy lektur zaowocowało w końcu wytypowaniem podstawowej trójki, która przedstawia się tak:

 • Jasne błękitne okna - Edyta Czepiel
 • Czerwony rower - Antonina Kozłowska
 • Połówka żółtego słońca - Chimananda Ngozie Adichie

Niebieską książkę mam na półce od dawna, kiedyś zaczęłam czytać, ale z zapomnianych już powodów nie ukończyłam; wyzwanie będzie idealną okazją, by dostała drugą szansę. O czerwoną lekturę muszę się uśmiechnąć do właścicielki zaprzyjaźnionej biblioteczki, co niniejszym czynię :)) Żółta książeczka natomiast została wczoraj zamówiona, bo i tak mi się marzyła, a dzięki wyzwaniu będzie okazja przeczytać ją wcześniej.

Z chęcią sięgnę jeszcze po kilka innych książek z kolorem w tytule, pod warunkiem, że czas pozwoli i uda się je zdobyć ;)

 • Białe zęby - Zadie Smith
 • Smażone zielone pomidory - Fannie Flagg
 • Nazywam się Czerwień - Orhan Pamuk
 • Czarna dziewczyna, biała dziewczyna - Joyce Carol Oates

Wszystkim uczestnikom wyzwania życzę przyjemnych chwil z kolorowymi lekturami :)